Teorik ya da İçsel (Olması Gereken) Değer Hakkında Bilgiler


Değer Yatırımı Hakkında

Değer Yatırımı, teorik açıdan Benjamin Graham tarafından oluşturulmuş finansal yatırım felsefesini ifade etmektedir. Finansal piyasalar hakkında oluşturulan en değerli teorilerden birisidir. Diğer bir ifadeyle, doğruluğu defalarca test edilmiş ve onaylanmış bir teori.

Teorik değer yatırımı: Hisse senedi yatırımı yapmadan önce ilgilenilen şirketin içsel değerini hesaplamayı gerektirir. Sonra da borsadaki söz konusu şirketin hisse senedi fiyatına bakılması gerekir. Eğer hesapladığınız hisse senedinin daha altında bir güncel fiyatla karşılaştıysanız zaman kaybetmeden hemen o senedin alınması gerekir. Eğer tam tersine bir durum varsa, hisseden uzak durmak doğru bir adım olacaktır.

İçsel Değer Hakkında

Teorik değer ve içsel değer kavramları özellikle yatırım alanında devamlı bir arayışta olanlar için önem kazanan bir konudur. Atılan adımların sağlam olması adına teorik açıdan bilgi ve pratikte de firmanın ya da hisse senedinin içsel değerinin bilinmesi ve buna göre hareket edilmesi gerekir. Bir örnekle, bir şirketin tüm varlıkları 150000TL ise ve borçları da 50000TL ise, 100000tl şirketin net varlık değeri olur. Bu şirketin hisseleri toplam 15000 adet olduğu varsayılırsa, hisse başı net varlık değerinin borsadaki satışı önemli olan kritik noktayı oluşturur. Yani yapılan basit işlemden sonra bu oran borsada daha düşükse satın alınabilir, ama daha yüksekse de uzak durulması gerekir. Firmanın teorik ve içsel değer durumu borsadaki hisse senedi fiyatlarının normale göre daha düşükten satılması ve alıcı taraf için kar sağlaması olarak ifade edilebilir.

Benzer içerikler:  Aksak Rekabet Piyasası Nedir?

İçsel Değerin Diğer Ölçüleri

İçsel değerin tek ölçüsü hisse senedi değildir. Bundan başka faktörler de etkilidir.

  • Uzun vadede şirketin kar oranı

  • Söz konusu sektörün geleceği

  • Ekonomik gelişmelerin sektör üzerindeki etkisi,

  • Şirketin geçmiş karı etkili olan diğer faktörlerdir.


Bir önceki yazımız olan Bankacı Maaşları 2017 başlıklı makalemizde 2016 Bankacı Maaşları Ne Kadar?, 2017 Babkacı maaşları ne kadar? ve 2017 Bankacı maaşları ne kadar? hakkında bilgiler verilmektedir.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ