Tarımsal Borçlu Cari Hesap Kredisi (BCH)


Çeşitli alanlarda hizmet veren işyeri sahiplerine, firma, işletme ve tarımsal alanda faaliyet gösteren kişilere devlet ve özel teşebbüs destekli ürünler verilmektedir. Verilen destekler arasında ayrı bir yere sahip olmaları bakımında tarımsal kredi destekleri ilk sırada yer alır. İster bireysel bazda isterse de firma olarak tarım alanında faaliyet gösterenlere tarımsal borçlu cari hesap kredisi adı altında destek verilmektedir. Bu destek ürünleri genellikle bankalar aracılığı ile olup devlet bankalarının yanı sıra özel bankaların avantajlı kredi ürünleri daha fazladır. Bu kredi ürünü yıl içerisinde tarım alanında ürün yetiştirenlerin her türlü ihtiyaçlarına yönelik olarak verilen kredi desteğidir.

Kendi işletmesinin ihtiyaçlarını zorlanmadan kullanmak isteyen firma sahipleri istedikleri her an diledikleri ödeme vadesinde ve belirlenen miktarlardaki kredi ürününü kullanabilirler. Tarımsal borçlu cari hesap kredisi başvurusu için kredinin kullanımına dair bankanın belirlenmesi gerekmektedir. İşletmenin hesabına gelen ödeme vadesi ve kredi miktarına göre özel veya devlet bankasının tespitinden sonra en yakın şubesine gidilmesi yeterlidir. Banka şubelerinde görevli olan ticari müşteri hizmetleri yetkilisine tarımsal alanda faaliyet gösterildiğinin ifade edilmesi ve akabinde bu kredi ürününü kullanılması gerektiğinin belirtilmesi yeterlidir. Banka görevlisi talep edilen kredi ile ilgili olarak bir takım talepleri olmaktadır. Bu taleplerin yerine getirilmesinin artından kredinin onaylanması durumunda istenildiği zaman kullanılması sağlanır.

Banka personeli tarafından talep edilen tarımsal borçlu cari hesap kredisi evrakları ise genellikle her banka tarafından aynı olup çiftçilik belgesi, çiftçi kayıt sistemi belgesi, nüfus cüzdanı fotokopisi ve her banka şubesi tarafından ekstradan istenilecek olan kredi ürünüdür. Evrakların sunulması ile birlikte kredi başvurusu yapılmış olup bundan sonra bankanın yapacağı değerlendirme ön plana çıkar. Her türlü tarımsal faaliyete uygun ihtiyaç kredisi sunan özel ve devlet bankaları bu kredi ürünü ile yıl içerisinde üretime bağlı ihtiyaçların karşılanması noktasında hedeflenen kriterler arasındadır.

Benzer içerikler:  Aksak Rekabet Piyasası Nedir?

Bir önceki yazımız olan Bankacı Maaşları 2017 başlıklı makalemizde 2016 Bankacı Maaşları Ne Kadar?, 2017 Babkacı maaşları ne kadar? ve 2017 Bankacı maaşları ne kadar? hakkında bilgiler verilmektedir.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ