Pos Cihazı Ne İşe yarar, Nasıl Kullanılır?


Pos; satış noktası anlamına gelmektedir. Pos cihazı ne işe yarar, nasıl kullanılır herkes tarafından merak edilen bir sorudur. Bu taşınabilir cihazlarla Kredi kartları vasıtası ile birlikte işlem yapılmaktadır. Bu cihazlar bir telefon hattına bağlıdır. Telefon hattı üzerinden kredi kartı bilgileri kredi kartları bilgi merkezlerine ulaşır. Kredi kartının limitlerine bakılır ve otomatik onay verilerek ya da onay verilmeyerek alışveriş işlemleri gerçekleştirilir ya da iptal edilir.

Bu cihazların üzerinde bir takım tuşlar ve bu tuşların da ayrı ayrı işlevi vardır: örneğin, satış işlemi yani direkt satış, müşterinin kartından belirlenen tutarın çekilerek işletmenin hesabına yatırılmasını sağlar. Ardından peşin fiyatına taksitli satış işlem tuşu ise satış işleminde taksit sayısı da belirtilebilir. Bu durumda tutar istenilen taksite bölünerek her taksit zamanı geldiğinde işletmenin hesabına yatırılır. Satış işleminin peşin fiyatına taksitli olması durumunda vade farkı hesaplanmaz.

Satış işlemi gün sonunda finansal değer kazandığı için gün sonuna kadar satış iptal edilebilir. Gün sonuna kadar iptal edilemeyen satışlar iade edilebilir. Provizyon ise;  bir kredi kartının alışverişe uygun olduğunun kontrol edilmesi uygunsa istenen tutarda karta bloke konulabilmesini ifade eder. Vade farklı taksitli satış bankanın satılan ürünün peşin tutarı üzerinden istenen vadede (36 aya kadar) kredi kartı sahiplerine önceden belirlenmiş oranda faiz uygulayarak kredi verme işlemidir.

İşlemler sırasıyla; satış işlemi esnasında müşteri kartı pos makinesinden geçirilir ya da takılır. Bağlantının kurulması beklenir. Bağlantı kurulduğunda satış tutarı girilir “giriş” tuşuna basılır. Taksit varsa taksitlendirme yapılır. Müşteriye şifresi girdirilir. Çıkan slip alınır. İade İşlemi, İade tuşuna basılır yada menüden iade seçeneği seçilir. Kullanıcı şifresi girilip “giriş” tuşuna basılır. Kart pos makinesinden geçirilir ya da takılır. İade tutarı girilir ve giriş tuşuna basılır. Provizyon numarası girilir. Provizyon numarası slip üzerinde prov yazan satırda bulunan 6 haneli rakamdır. Satış tarihi girilir ve giriş tuşuna basılır. İptal işlemi için ise iptal tuşuna basılır ya da menüden iptal seçeneği seçilir. Kullanıcı şifresi girilir ve giriş tuşuna basılır. Kart, okuyucudan geçirilir ya da takılır. Ardından slip üzerinde yer alan işlem sırası girilir ve giriş tuşuna basılır. Böylece işlem tamamlanır. Pos makinesiyle yukarıdaki işlemler haricinde ön provizyon işlemi, ikinci bir kopya alma ve gün sonu mutabakat işlemleri yapılır.

Benzer içerikler:  İş Bankası Kredi Kartı Limit Arttırma

Bir önceki yazımız olan Bankacı Maaşları 2017 başlıklı makalemizde 2016 Bankacı Maaşları Ne Kadar?, 2017 Babkacı maaşları ne kadar? ve 2017 Bankacı maaşları ne kadar? hakkında bilgiler verilmektedir.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ