Meslek Odaları Nedir? Ne İşe Yararlar?


Meslek odaları, üyelerinin ihtiyaç duydukları konularda onlara yardımcı olmak, mesleki ve teknik açıdan yol göstererek işlerini rahatlatmak ve mesleğin sahip olduğu değerleri koruyarak gözetmek, üyeler arasında iletişim ve işbirliği kurarak dayanışmalarını sağlamak amacıyla kurulmuş yardımlaşma kuruluşlarıdır. Meslek odalarının kuruluş şekilleri ve görevleri ilgili yasalarca düzenlenmiştir. Meslek odaları nedir ve ne işe yarar sorusuna bu çerçevede bakarak cevap verebiliriz.

 

Meslek Odaları Nedir? Ne İşe Yararlar?

Meslek odaları Anayasa’mızın 135. maddesinde bir kamu kurumu niteliğinde tanımlanmıştır. İlgili maddede meslek odalarının tanımı yapılırken, belli bir meslek dalına mensup kişilerin ortak ihtiyaçlarını karşılamak, çıkarlarını korumak, meslek menfaatleri çerçevesinde gelişmeleri için gerekli kolaylıkları sağlamak, yol göstermek, mesleki faaliyetleri kolaylaştırarak daha rahat hareket alanı sağlamak ve meslek erbabının kendi aralarında ve halk ile olan iletişimlerinde dürüstlük ve güveni sağlamak gibi özelliklerinden bahsedilir. Kanunla kurulan meslek odalarında kendi üyeleri yasalarla belirtilen şekilde gizli bir oylama ile seçilirler ve kamu tüzel kişiliği unvanı kazanırlar. Meslek odalarının kurulması esnasında bulundukları il genelindeki ilgili birimlerin konuya yaklaşımları oldukça önemlidir. Talep edilmesi halinde bakanlık kararı ile istenilen odaların kurulmasına müsaade edilir. Bunun için de ilgili şehirde en az bin adet tüccarın ya da sanayicinin yazılı olarak başvuruda bulunması gerekmektedir.

Meslek odaları, kamu kurumu niteliğindedir ve kamunun yararını gözeterek hareket etmekle mükelleftir. Yani yaptıkları işler resmi niteliktedir ve kamu yararı gözetilerek yapılması gerekmektedir. Sadece kuruldukları il sınırları arasında faaliyetlerde bulunabilirler. Aynı il sınırlarında aynı amaçla ve isimle başka bir meslek odası kurulamaz. Odaların Birlik Yönetim Kurulları, dilerse çalışma alanlarını genişletip daraltabilirler. Örneğin , çevre ilde aynı şekilde bir oda kurulana kadar faaliyet alanlarına orasını da ekleyebilirler.

Benzer içerikler:  Anadolu Bank Günlük Para Çekme Limiti

Meslek odaları nedir ne işe yarar diye genel bir anlatımdan sonra belli başlı görevlerini de sıralayalım.

  • Kamu yararını gözeterek sanayi ve ticaret kuruluşlarının gelişmelerini sağlamak,
  • Mesleki gelişmeleri, yenilikleri, son haberleri, yasal değişiklikleri ve yönetmelikleri üyeleri ile hızlı ve doğru bir biçimde paylaşmak,
  • Oda ile ilgili her türlü belgeleri temin ederek üyelerine ulaştırmak,
  • Bakanlıkla ilgili çalışmaları yapmak ve gerekli başvurularda bulunmak,
  • Tüm yetki ve sorumluluk alanlarında kamu ve devlet yararını gözetmek…

 


Bir önceki yazımız olan Zaman Etüdü ve İşletmeler Açısından Önemi başlıklı makalemizde işletme, zaman etüdü ve Zaman etüdü ve işletmeler açısından önemi hakkında bilgiler verilmektedir.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ