Kredi Skoru Öğrenme


Kredi Notu :

Finansal, reel sektörler ve bireylerin referans aldıkları finansal bir karnedir.

Kredi Notu, uzun yıllardan beri bankaların kredi kararı verirken baktıkları önemli bir referans notudur. Kredi Notu, bankalardan kullanmış olduğun bireysel nitelikli tüm kredi ve kredi kartı hesaplarının geçmiş verilerin üzerinden oluşturulur. Kredi Notu yüksek ise daha kolay krediye erişebileceğin gibi daha uygun faiz oranlarıyla da kredi kullanabilirsin.

Findeks Kredi Notu, bankacılık sisteminde bulunan kredi ödeme alışkanlıklarına yönelik olarak hazırlanmış Risk Raporunun bir özeti niteliğindedir. Detaylı rapor bilgilerine bakarak değerlendirme yapmak istersen risk değerlendirmende kolaylık sağlayabilirsin kredi notun incelenerek ileri vadeli ödeme taahhütlerini yerine getirecek moraliteye sahip olup olmadığın konusunda önemli ölçüde tahmin yapılabilir.

Kredi Notu Bileşenleri :

* Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları — %30
Bireysel kredi taksitlerinin ve kredi kartı ekstrelerindeki asgari ödeme tutarlarının zamanında ödenmesi Kredi Notu’nu yükselten bir unsurdur. Ödemelerin son ödeme tarihinden geç yapılması, Kredi Notu’nu olumsuz etkileyen nedenlerin başında gelmektedir.
* Mevcut Hesap ve Borç Durumu — %25
İyi ve kötü kapanmış krediler, teminatlı veya teminatsız mevcut borç bakiyeleri ve limitler dikkate alınarak hesaba dahil edilmektedir.
* Yeni Kredi Arayışı — %20
Henüz ödeme performansı belirli olmamakla birlikte yakın zamanda alınan krediler, kişinin risklilik oranını artıran bir unsurdur. Bununla birlikte notunu etkileme oranı göreceli olarak düşüktür.

* Kredi Kullanım Yoğunluğu %15

Kredi kullanan ve olumlu ödeme tarihçesine sahip olan bir kişinin Kredi Notu, hiç kredi kullanmayan ya da az kullanan bir kişiye göre daha yüksek olabilir.

* Diğer %10
Yukarıdaki saydıklarımızın dışındaki herşey bu %10 ‘luk kısma girmektedir.

Kredi Notu Öğrenme :

Kredi Notu’nu hemen bu linke tıklayarak üye olup öğrenebilirsin.

Bir önceki yazımız olan Bankacı Maaşları 2017 başlıklı makalemizde 2016 Bankacı Maaşları Ne Kadar?, 2017 Babkacı maaşları ne kadar? ve 2017 Bankacı maaşları ne kadar? hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer içerikler:  En İyi Kredi Notu Kaç Olmalı?


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ