Kredi Notu Hesaplama


Son yıllarda banka müşterilerinin çok fazla duyduğu tanımlar arasında yer alan kredi notu, bir müşterinin tüm bankacılık işlemlerine karşılık olarak gelen sicil numarasıdır. Bir banka müşterisinin kredi notunu belirleme aşamasından bir takım kriterler göz önünde bulundurulur. Buna göre hesaplama işleminde dikkate alınan kriterlerden ilki kredi ve kart ödeme performansı; bu kritere göre bir banka müşterisi kullanmış olduğu kredi ve kredi kart borçlarını düzenli olarak ödeyip ödemediği hususundaki incelemedir. Kredi notu hesaplama işlemine en az %30’luk bir etki bırakan bu kriteri müşteriler göz ardı etmemelidir. Yeni kredi arayışı; banka müşterilerinin dikkat etmesi gerektiği bir diğer kriter ise, var olan kredilerinin yanına yeni bir kredi arayışında bulunduğu zaman notu düşürmeye meyilli olan yeni kredi arayışıdır. Kredi notu bu kriteri kişinin risk altında olup, ihtiyacı gereği olarak kredi çektiğini vurgulamaktadır. %20’lik bir etki bırakan yeni kredi arayışı da son derece dikkat edilmesi gerekenlerden biridir.

Mevcut Borç ve Hesap Durumu; kredi notu hesaplama işleminde en az %25’lik bir etki bırakan bu kriterde ise, kişinin tüm hesap işlemleri ile diğer borç bilgilerinin durumu baz alınarak hesaplama yapılır. Eğer bir kişinin diğer hesaplarına ait borç durumu kötü ise bunu bir an önce düzeltmesi gerekmektedir. Kredi kullanım yoğunluğu; yapılan hesaplama işlemine göre %15’lik bir etkiye sahip olan kredi kullanım yoğunluğu kriteri ise, özellikle birden fazla kredi kullanan kişileri ilgilendiren bir durumdur. Banka müşterilerinin son yıllarda çok fazla kredi kullanması durumunda devreye giren bu kritere dikkat etmek gerekmektedir. Diğer Etmenler; şimdiye kadar birçok noktada kredi notu hesaplama işlemine dahil olan bu kriter, aslında kimse tarafından tanımı yapılmamaktadır. Her ne kadar belirsizliğini korumuş olsa da kredi notuna ancak %10’luk bir etki bırakmaktadır.

Benzer içerikler:  En İyi Kredi Notu Kaç Olmalı?

Bir önceki yazımız olan Bankacı Maaşları 2017 başlıklı makalemizde 2016 Bankacı Maaşları Ne Kadar?, 2017 Babkacı maaşları ne kadar? ve 2017 Bankacı maaşları ne kadar? hakkında bilgiler verilmektedir.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ