Kredi Dosya Masraflarını Geri Alma


Yatırım ya da kişisel veya ailevi ihtiyaçların giderilmesi nedeniyle, birçoğumuz bankalardan kredi başvurusunda bulunuyoruz. Paraya olan gereksinimimizin aciliyeti ve kredi faiz oranı birincil önceliğimiz olduğu için, bankaların çeşitli adlar altında aldığı kredi masraflarını dikkate almayabiliyoruz. Oysa kullanılan kredinin toplam geri ödeme tutarında bu masraflar önemli bir gider kalemi oluşturabilmektedir.

Bu söz konusu masraf kalemlerinden biri de Dosya/tahsis ve benzeri adlar altında haksız yere alınan paralardır. Özellikle konut ve taşıt kredilerinde bu masraf kalemi önemli bir yekun tutabilmektedir. Kısa bir süre öncesine kadar, gerek yerel mahkemeler ve gerekse Yargıtay gibi üst dereceli mahkemeler tarafından, dosya masraflarının geri alınabilmesi doğrultusunda, tüketici lehine birçok kazanımlar elde edilmiş ve başvuru prosedürünü doğru bir şekilde işleten herkes kredi dosya masraflarını geri alabilmeyi başarmıştır. Fakat ne yazık ki birçok kredi kullanıcısı, bu başvuru prosedürünü tam olarak bilmediği ya da yargısal süreçlerden haberdar olmadığı için gerekli başvuruları yapmamaktadırlar.

Dosya masraflarını geri alma sayısı batı şehirlerinde daha fazlayken bu oran doğu şehirlerine gidildikçe düşmektedir. Bununla birlikte başvuru prosedürünü tam olarak bilmeyen kredi kullanıcıları ise, gereksiz yere avukatlara belli oranlarda komisyon ödemek durumunda kalabilmektedirler. Kredi kullanıcılarının bir kısmı ise dosya masrafını kendi adlarına alma vaadiyle telefon yoluyla dolandırılabilmektedir. Bu nedenle dosya masrafı iade sürecinin bilinmesi ve doğru bir şekilde işletilmesi oldukça önemli bir konudur.

Dosya masrafı iadesi için ilk yapılması gereken Ekim 2014 tarihini dikkate alarak ( Bu tarihten sonra çekilen krediler için alınan dosya masrafları kanunla düzenlenmiş olup şu an için geri alınabilme olanağı yoktur.) geçmişe dönük son on yıl içinde çekilen kredilerin dosya masraf dekontlarının ilgili bankalardan talep edilmesidir. Bu talep sırasında, banka sizden bu işlemin belli bir ücreti olduğunu söyleyebilir. Bu durumda istenen ücretinde dekontunu mutlaka isteyiniz.

Dosya masrafı dekontları ilgili bankalardan alındıktan sonra, kredi kullanıcısı hangi ilçede ikamet ediyorsa, o ilçenin kaymakamlıklarında bulunan tüketici hakem heyetine başvurmalıdır. İlgili birimde kendisine verilen standart dilekçe örneğini, her banka için ayrı ayrı olacak şekilde dekontaki bilgiler doğrultusunda doldurmalıdır.  Bu aşamadan sonra sırasıyla dekont, dilekçe ve nüfus kağıdının 3 (üç)  er adet fotokopisi çekilip, birer nüshası kredi kullanıcında kalacak şekilde şeffaf naylon dosya içerisinde Tüketici Hakem Heyeti’ne teslim edilir.

Dosya masrafının geri alma süresi ise, bulunulan ilçede ki başvuru sayısına bağlı olarak 1 (bir) yıla kadar uzayabilmektedir. Fakat ne olursa olsun hakkınızı aramak ve bilinçli bir tüketici olmak, bundan sonra ki süreçte başta sizin ve diğer kredi kullanıcılarının gereksiz yere haksızlıklardan koruyacağı ve bu bilincin toplumda yerleşmesi açısından oldukça önemlidir. Bu nedene önce kendi haklarımızı sonuna kadar aramalı sonrasında ise çevremizdeki diğer mağdur kimseleri uyandırmalı ve haklarını aramaları doğrultusunda cesaretlendirmeliyiz.

Benzer içerikler:  Hibe Kredileri Nedir – Ne Değildir ?

Bir önceki yazımız olan Bankacı Maaşları 2017 başlıklı makalemizde 2016 Bankacı Maaşları Ne Kadar?, 2017 Babkacı maaşları ne kadar? ve 2017 Bankacı maaşları ne kadar? hakkında bilgiler verilmektedir.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ