Kara Listeden Ne Zaman Silinirim?


Kişilerin banka sicilleri T.C. Merkezi Bankası ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından 5 yıl süreyle kayıt altında tutulmaktadır. Eğer kara listedeyseniz, bu süre aşamalı olarak kendiliğinden silinir ya da affa uğrar.

Kara listeye girmek için 3 sebep vardır. Bunlar;

  1. Kredi kartı borcunu en az 3 ay üst üste ödememek
  2. Kredi borcunu en az 3 ay üst üste ödememek
  3. Kredi ya da kredi kartı için kefil olduğumuz kişilerin borçlarını ödememeleri ve borcun kefili olarak sizi de etkilemesi

Banka kara listeleri, bankaya oluşan borcunuzun ödeme bitiminden genellikle 5 yıl sonra silinir. Aslında bu kayıtlar bankada tutulmaz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu bilgiler T.C. Merkez Bankası ve Kredi Kayıt Bürosu’nda yer alır. Bankalar da bu kurumlardan kredi çekmek isteyen kişilerin bilgilerin bilgilerini talep eder.

Eğer herhangi bir borç ödememe durumunda bulunmadıysanız ve adınız bir hata nedeniyle kara listede olduğunu düşünüyorsanız bunu sildirebilmek için 2 seçenek bulunuyor.

  1. T.C. Merkez Bankası’na başvuru
  2. Banka aracılığıyla Kredi Kayıt Bürosu’na başvuru

T.C. Merkez Bankası’na ilgili dilekçeyi posta yoluyla ya da elden teslim etmeniz gerekli. E-posta ya da telefon ile itiraz yapılamıyor. Eğer düşündüğünüz gibi, hata yapılmışsa kara listeden silineceksiniz. Kredi Kayıt Bürosu’na birebir başvuruda bulunamıyoruz. Eğer yine bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız ve kredi için başvurduğunuz banka aracılığıyla Kredi Kayıt Bürosu’na itiraz yapabilirsiniz. Bankanız gerekli itirazı sizin adınıza Kredi Kayıt Bürosu’na yapmakla yükümlüdür. En geç 24 saat içinde de, kayıtlar incelenip size telefon yoluyla ulaşıyorlar.


Bir önceki yazımız olan Bankacı Maaşları 2017 başlıklı makalemizde 2016 Bankacı Maaşları Ne Kadar?, 2017 Babkacı maaşları ne kadar? ve 2017 Bankacı maaşları ne kadar? hakkında bilgiler verilmektedir.Benzer içerikler:  TEB Bankası Süt Hayvancılığı Kredisi
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ