İş Bankası Yatırım Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?


Kendi altında 10 alternatife ayrılan yatırım fonları, birikim ve emeklerinizin sürekli işlenmesi için bankaya devretme durumu veya bankaların sizler için sunduğu yatırım hesaplarından her hangi birini seçerek paranızın sürekli bir biçimde değer görmesidir.

Yatırım Fonu hizmetleri, sizin için düzenlenmiş olan ayrıcalıklı hesaplara yatırım yapmanız şeklindedir. Banka, sizin için belli gelişmeleri takip eder ve isteğiniz doğrultusunda işlem yapar. Belirlenmiş ihtiyaçlarınıza göre de acil durum önlemleri alarak, isteğiniz doğrultusunda size yönlendirebilir. Örneğin, acil nakit ihtiyacınızı karşılamak adına size önceden belirlediğiniz miktarda nakit alımınızı sağlar.

İş Bankasının sunduğu Yatırım ürünlerini şu şekilde listeleyebiliriz;

 • Yatırım Fonu
 • Yatırım Fonu Hizmetleri
 • Borçlanma Araçları
 • Eurobond
 • Pay Senedi
 • Altın
 • Varant
 • Repo
 • VİOP
 • Borsam İşlem Platformu

Borçlanma araçları, detaylı bilgisini birebir görüşme ile daha net alabileceğiniz bir sistemdir. Yatırımınızın belli alanlarda değerlendirilmesine yöneliktir.

Eurobond, devlet ya da özel şirketlerin yurtdışına yönelik yatırımlarda kaynak sağlamak için uluslar arası piyasada yabancı para birimleri ile satışa sundukları uzun vadeli borçlanma aracıdır. Euro, Japon Yeni, İsviçre Frangı, USD gibi dövizler ile işlem yapılmaktadır. Uzun vadeli bir yatırım aracı olduğu için, küçük yatırımcılara çok yarar sağlayacağı söylenemez. Vade genelde 5-30 yıl arası olarak değişir. Ayrıca, yıllık kuponlar şeklinde de vadeli işlem yapılabilir ve yıllık faiz elde edilebilir. Vade süresi dolmadan da işlem yaparak kupon nakde çevrilebilir. Eurobond, hem ihraç işlemi yapan ülke veya kurumun mali performansından hem de uluslar arası finans piyasalarındaki dalgalanmalardan etkilenmektedir.

Pay Senedi, belli şirket veya kurumların hisselerinden pay alarak yatırımınızı gerçekleştirirsiniz.

Altın Hesabı açarak birikimlerinizi değerlendirebilir, mevcut paranızın Altın fiyatlarının dalgalanmalarına göre artırabilirsiniz. Bu dalgalanmalar konusunda sürekli bilgi alımı yapabilir, ayrıca kişisel olarak borsayı takip edebilirsiniz. Vadeli hesaplar bulunduğu gibi, anlık olarak işlem yapabileceğiniz hesaplar da vardır. Yani, birikiminizi Altın Hesabında değerlendirmeye başladıktan sonra, yüksek bir düşüşün sinyallerini alıyorsanız hesabınızı durdurup yatırımınızı çekebilirsiniz.

Benzer içerikler:  Gizli Müşteri Olarak Para Kazanmak

Repo, İş Bankası yatırım hesabınızla elde edebilirsiniz. 1-45 gün arası vadeye sahiptir. Oranları, piyasadaki dalgalanmalara göre sürekli değişmektedir. Şubelerden en az 5.000TL, Telefon ve İnternet bankacılığı yolu ile de en az 500 TL Repo alımı yapabilirsiniz.

İş Bankası yatırım hesabı açmanız için başvuru yapmalısınız. Gerekli belgeleri sunduğunuz takdirde işleminiz gerçekleşecektir.

İstenilen başlıca belgeler;

 1. Nüfus cüzdanı fotokopisi
 2. Alım-Satım Çerçeve sözleşmesi
 3. Risk bildirimi Formu
 4. Yapacağınız işlem ile ilgili sözleşme formu

Bir önceki yazımız olan Bankacı Maaşları 2017 başlıklı makalemizde 2016 Bankacı Maaşları Ne Kadar?, 2017 Babkacı maaşları ne kadar? ve 2017 Bankacı maaşları ne kadar? hakkında bilgiler verilmektedir.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ