İnternet Bankacılığında Sahte Email Tuzaklarına Dikkat


İnternetin büyük bir hızla yayılması ile birlikte artık birçok bankacılık işlemleri de internet üzerinde yapılıyor. Hal böyle olunca internet bankacılığı da dolandırıcıların açık hedefi haline geldi. Birçok farklı yöntem deneyen dolandırıcıların en son taktiği ise ” internet bankacılığında sahte email” olarak karşımıza çıkıyor. Dolandırıcılar Başta Akbank olmak üzere bazı bankaların taklidini yaparak neredeyse gerçeği ile aynı olan bir email hazırlayarak müşterilere gönderiliyor. Bu emaili alan müşteriler de eğer inanırlarsa dolandırıcıların tuzağına kendiliğinden düşüyorlar maalesef.

İnternet Bankacılığında Sahte Email Tuzağı

İnternet bankacılığının yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanması sonucunda sahtekarlar kendileri için adeta yeni bir dolandırıcılık kapısı buldular. Bilgilerin ve işlemlerin internet ortamında yapılması ve kullanıcıların da çoğu zaman bilinçsiz olması onların ekmeğine yağ sürüyor adeta. Aslında dikkatli ve bilinçli hareket eden, gerekli güvenlik önlemlerini alarak konuyu önemseyen kimseler, bu kişilerin tuzaklarına kolay kolay düşmemektedir. Benim başıma gelmez diyerek hareket etmemeli, mutlaka bu konuda gerekli önlemler alınmalıdır. Hal böyle olunca dolandırıcıların da büyük bir kazanç kapısı olarak gördükleri internet bankacılığında daha güvenilir işlemler yapılabilecektir.

İnternet bankacılığı kullanan kimselerin mail adreslerine zaman zaman sahte mailler gelmektedir. İnternet bankacılığı kullanan hemen herkese gelen bu maillerde kullanılan yöntemler neredeyse aynı. Kullanıcının bilgilerinin güncellenmesi isteniyor ve bir tane link gösterilerek oraya tıklanılması isteniyor. Açılan sayfada da kullanıcının banka ve kişisel bilgilerini doldurarak göndermesi isteniyor. Bu tür mailleri önemsemeyen, gerçek olup olmadığını araştırmayan müşteriler kolaylıkla bu tuzağa düşebilmektedir. Bankanın orjinal domain ismi ile geliyormuş gibi görünen bu mailler nedeniyle birçok müşteri, kişisel bilgilerini dolandırıcılara kaptırarak mağduriyet yaşadılar.  Son günlerde Akbank müşterilerine gönderilen bir sahte mail ile dolandırıcılar birçok müşteriyi kandırarak bilgilerini çaldılar. Konu hakkında banka tarafından yapılan açıklamalar sonrasında müşteriler bilinçlenerek artık daha dikkatli davranmaya başladılar.

Benzer içerikler:  Kredi Kartı Limit Öğrenme

İnternet bankacılığında sahte email tuzağı sadece Akbankla sınır değil. Birçok banka müşterisine benzer içeriklerde sahte epostalar atılarak dolandırılmaya çalışılmaktadır. Bu tür dolandırıcıların tuzağına düşmemek için bilinmesi gereken tek şey şudur: Bankalar, hiçbir şekilde telefon ve eposta gibi yollarla kişisel bilgilerin güncellenmesini talep etmezler.


Bir önceki yazımız olan Bankacı Maaşları 2017 başlıklı makalemizde 2016 Bankacı Maaşları Ne Kadar?, 2017 Babkacı maaşları ne kadar? ve 2017 Bankacı maaşları ne kadar? hakkında bilgiler verilmektedir.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ