Hayat Sigortası Nedir? Genel Şartları Nelerdir?


Hayat sigortası, sigorta şirketi ile birey arasında imzalanan, sözleşme süresi içerisinde kişinin sözleşmede belirtilen hallerden birisi üzerine hayatını  kaybetmesi durumunda ya da sözleşmede belirtilen yaştan daha fazla yaşaması durumunda kişiye veya belirlediği kişilere sigorta bedeli ödemesi şeklidir. Kısa tabiriyle hayat sigortası, kişinin başına aniden gelen bir olay nedeniyle oluşan ölüm durumunda sevdiklerini veya kendisin güvenceye alma sigortasıdır. Biraz da hayat sigortası genel şartları nelerdir onlara bakalım.

Hayat Sigortası Genel Şartları

Hayat sigortasından dileyen herkes faydalanabilmektedir. Özellikle son yıllarda hayat karşısında çıkabilecek kötü sürprizlere karşı tedbirli olmak isteyen pek çok kimse tarafından tercih edilmeye başlanmıştır. Hayat sigortası yaptıran bireyler sözleşmenin içeriğine göre hayatını kaybetme, hayatta kalma, kaza sonucu hayatını kaybetme, tam ya da kısmi felç geçirme ve kalıcı sakatlık durumlarında teminat altında olurlar. Bu gibi durumlar sözleşmenin ve alınan sigorta ürününün içeriğine göre değişmektedir. Bu nedenle hayat sigortası yaptırırken sözleşmenin ve hakların neler olduğu tüm detaylarıyla okunarak anlamaya çalışılmalıdır.

Hayat sigortası genel şartları nelerdir sorusuna cevap olarak sigortanın kapsamı, rizikonun gerçekleşmesi halinde hak sahibinin yükümlülükleri ve diğer hükümler olmak üzere 3 ana başlık üzerinden cevap verebiliriz. Şimdi bu başlıkları biraz daha açarak anlatmaya çalışalım.

  • Sigortanın Kapsamı: Hayat sigortası yaptıran kişiye sigortalı, sigorta şirketine sigorta ettiren ve sigorta kapsamındaki hallerden birisinin meydana gelmesi halinde hak talep etmeye hak kazanan kimseye de lehdar denilir. Sigortalı ile sigorta ettiren şirket arasındaki sözleşmenin kapsamı sigortanın konusunu belirlemektedir. Sözleşmede yer alan kapsam dışında kalan haller sigorta teminatı harici haller olmaktadır. Sigortanın başlangıcı ve bitişi, aksi belirtilmediği sürece öğlen saat 12’de başlar ve yine öğlen saat 12’de sona erer. Sigortanın geçerli olduğu sınırlar tüm dünya coğrafyasıdır.
  • Rizikonun Gerçekleşmesi Halinde Hak Sahibinin Yükümlülükleri: Hak sahipleri, rizikonun gerçekleşmesini takiben 5 gün içerisinde sigortayı yaptırdığı şirkete durumu  bildirmekle yükümlüdür.
  • Diğer Hükümler: Sigortalının primi nasıl ve ne şekilde ödeyeceği kararlaştırılır. Sözleşme yapılırken beyan yükümlülüğü bulunmaktadır. Bir de sözleşme süresince beyan yükümlülüğü bulunmaktadır. Sigorta poliçesinin kaybolması halinde şirkette bulunan ve onaylanmış evraklar geçerli olacaktır.
Benzer içerikler:  Evin Ne Kadarına Kredi Çıkar?

Bir önceki yazımız olan Bankacı Maaşları 2017 başlıklı makalemizde 2016 Bankacı Maaşları Ne Kadar?, 2017 Babkacı maaşları ne kadar? ve 2017 Bankacı maaşları ne kadar? hakkında bilgiler verilmektedir.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ