Genç Çiftçi Hibe Desteği Önerileri


Hibe destekleri her geçen gün herkesin biraz daha dikkatini çekiyor. Kalabalık, keşmekeş büyük şehir ortamlarında hayatını devam ettirmeye çalışan insanlarımız kavga, gürültü, ekonomik darboğaz sonucu köyde yeri olan olmayan herkesin aklında önemli yer tutuyor.

Kırsalda yaşayan insanların da hem ileri yaşlarda olması, hem de makineleşmeye dönen ve gelişen tarım sektöründe, kişisel harcamaların da artmasıyla, ayak uyduramaması ve ürettikleri ürünlerin pazarındaki anlamsız fiyat dalgalanmaları ve girdi maliyetlerinin sürekli artması ile aslında hiç de hoşnut değiller.

Yapacağımız girişimler de her ne kadar kağıt kalem kullanıp bir nevi ön çalışma yapsak da gerçekleşen aslında kağıda dökülen gibi olmadığını birkaç örnekleme ile anlatmak isterim. Örneğin atıl ve kullanılamayan bir alanda kırsalda ceviz dikimi için alınan arazi, kurulacak sulama sistemi, dönüm başı maliyet çok olmamakla birlikte ortalama kazanç kağıt üzerinde çok cazip görünmektedir. Ancak fire, yol gideri, traktör maliyeti, tarım aletleri maliyeti ve yedek parça ve hesaplanmayan arızalar girişimcilerin çok da hesabında olmayan bir takım giderlerdir. Yıldaki kuraklık, pazar da ürünün para etmemesi ya da bu ve benzeri birçok sizin de ekleyeceğiniz olumsuzluklar. Tek yıllık üretimi sağlanan bitkisel ürünlerde derslerde de gördüğümüz Örümcek Ağı Teorisi birçok girişimcinin gerilemesine, hatta yok olmasına neden olmuştur. Örümcek ağı teorisinde söylendiği üzere ürünün para etmesi üzerine sonraki sene biz de kazanalım mantığında herkesin o ürüne yönelmesi sonraki sene üretilen ürün miktarı artmasıyla ürün fiyatının düşmesi sonucu hedeflenen gelirin çok altında kalmaktadır.

Bunca olumsuzluklara rağmen kırsaldaki yaşlı nüfusun tarımsal üretiminde ihtiyacı olan çobanlık, hamaliye, traktör kullanımı, günübirlik bağ, bahçe, sulama işleri, market alış verişi, ağaç kesimine müsaade edilen yerlerde odun kesme gibi işlerde şehirde kazanacağı paranın çok daha fazlasını kendi kuracağı tarımsal işletmesiyle birlikte kazanabilir. Örneğin göç edeceğiniz kırsal bölge büyükşehre 100 – 150 km bir mesafede dahi olsa 8 – 10 tane büyükbaş ile kuracağınız bir işletme size 300 litre ortalama süt ile alınacak yasal izinlerle ortalama günlük 700 – 800 TL arasında bir satış geliri sağlayacaktır. Tabi bunun için yer, alınacak hayvan maliyeti, günlük yedireceğiniz yem miktar ve rasyonu gibi işletme başlangıç maliyetlerini dikkatli hesaplamak gerekir. Özellikle kazancın yüksek olduğu dönemlerde aşırı lüks traktör, ahır, ev yaptırma gibi maliyeti yüksek işlere kalkışmada acele edilmemelidir.

Benzer içerikler:  Kredi Kartı Yapılandırması Yeni Yasa

Genç çiftçi hibe desteği projesi için http://www.tarim.gov.tr/TRGM/Link/26/Genc-Ciftci-Projesi linkine tıklayarak tavsiyeler, yasal mevzuat ve yapılacak işlerle ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.


Bir önceki yazımız olan Bankacı Maaşları 2017 başlıklı makalemizde 2016 Bankacı Maaşları Ne Kadar?, 2017 Babkacı maaşları ne kadar? ve 2017 Bankacı maaşları ne kadar? hakkında bilgiler verilmektedir.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ