Ekonometri Nedir?


Ekonometri nedir diye sorulduğunda birçoğunun aklına gelen ilk şey muhakkak bir üniversite bölümü olduğudur. Bir üniversite bölümünden ziyade bir bilim dalı olan ekonometride ekonomik olaylar ele alınır. Ekonomik olayları etkileyen birçok değişken göz önünde bulundurulur ve karşılıklı ilişkiler kurularak sonuçları değerlendirilerek doğrulanmaya çalışılır. Tüm bunlar matematiksel işlemler ile gerçekleştirilir. Ekonometrinin en çok faydalandığı hesaplama araçları matematik, istatistik ve bilgisayar olmaktadır.

Ekonometri ve Ekonometri Bölümü İş Olanakları

Günümüz teknolojisinde geliştirilen yazılımlar ve bilgisayarlar sayesinde ekonometri hızla gelişme kaydetmiştir. Bitip tükenmek bilmeyen insan ihtiyaçlarının kıt koşullarda en iyi şekilde karşılanabilmesi için bunların belirlenmesi, karşılanabilmesi ve dağıtılabilmesi konularında çalışan kişilere de aynı zamanda ekonometri (ekonomist) denilmektedir. Bir ekonomist;

  • Malın veya hizmetin üretimi için gerekli olan maliyeti ve kar oranlarını hesaplayarak satış ücretini belirler,
  • Toplumsal farklılaşmaları analiz eder ve bu durumlarda ortaya çıkan iş gücü ihtiyacını belirler,
  • Para piyasalarındaki düşüşlerin veya çıkışların ithalat ve ihracata olan etkilerini inceler,
  • Piyasaların durumlarını araştırarak veri toplamak için muhtelif analiz yöntemleri geliştirir,
  • Kar, istihdam, enerji ve enflasyon gibi konularda incelemelerde bulunur.

Üniversitelerin ekonometri bölümünden mezun olan kişiler, iş ortamlarında genel olarak bürolarda masa başında çalışırlar. Tıpkı kendileri gibi uygulamacı ve araştırmacı olan İşletmeci, Maliyeci ve İstatistikçi gibi meslek mensupları ile işbirliği içerisinde hareket ederler.

Genel anlamda ekonometri nedir tanımını yaptıktan sonra biraz da üniversitelerdeki ekonometri bölümünden ve geleceğinde bahsedelim. Ekonometri bölümünde öğrenci olabilmek için üniversitelere giriş sınavında başarılı olmak gerekir. 4 yıllık eğitim süreci boyunca ekonomi ve iktisat ile ilgili muhtelif dersler okutulmaktadır.

Ekonometri öğrencileri eğer üniversitede kalmak isterlerse araştırma görevlisi olarak bu mesleği devam ettirebilirler. Bunun yanı sıra ekonometri mezunları, kamu kurum ve kuruluşlarında ya da diğer yerlerde rahatça iş bulabilmektedir. Oldukça geniş bir iş imkanı bulunan ekonometri alanında ülkemizde henüz bu geniş imkan bulunamamaktadır. Bu nedenle ekonometri mezunları kendi asıl işlerini yapacakları imkanları pek bulamamaktadır. Fakat ekonometri ile içli dışlı olan diğer meslek dallarına yardımcı olacak şekilde rahatça iş imkanları bulabilmektedir.

Benzer içerikler:  Denizbank 3280 SMS Kredi Başvurusu

Bir önceki yazımız olan Bankacı Maaşları 2017 başlıklı makalemizde 2016 Bankacı Maaşları Ne Kadar?, 2017 Babkacı maaşları ne kadar? ve 2017 Bankacı maaşları ne kadar? hakkında bilgiler verilmektedir.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ