Cari Açık Nedir?


Siz değerli okurlarımıza cari açık nedir, nasıl hesaplanır ve nasıl kapatılır sorularının cevaplarını aktarmaya çalışacağız. Öncelikle cari açığın tanımını yapalım. Bir ülkede üretilerek ihraç edilen mal veya hizmetlerin getirisinin, ithal ettiği mal veya hizmet götürüsünden daha az olması durumuna cari açık adı verilir. Kısacası ihracattan kazanılan paranın ithalata harcanan paradan az olmasıdır diyebiliriz. Genel olarak cari açık şu 3 durumdan oluşmaktadır:

Cari Açık Nasıl Oluşur?

  1. Ülkeler arası ithalat ve ihracat,
  2. Taşımacılık, sigortacılık ve turizm gibi hizmetler hesabı ve
  3. Döviz transferleri hesabıdır.

Bahsi geçen bu 3 durumda ülkeye döviz girişi ve ülkeden de döviz çıkışı olmaktadır. Söz konusu giriş ve çıkışların dengede tutulamaması sonucunda cari açık ortaya çıkmaktadır.

Cari Açık Neden Önemlidir ve  Nasıl Hesaplanır?

Bir ülkenin gelişmişlik düzeyini görebilmek adına cari açık tablosuna bakmak gerekir. Ülkenin gelişmişlik seviyesi ile ilgili oldukça faydalı bilgiler sunan cari açık ne kadar büyükse ülke o kadar az gelişmiş demektir. Cari açığın küçük olması ya da hiç olmaması da o denli gelişmişlik göstergesidir. Bu durumu şöyle örneklendirebiliriz: Bir ülkenin başka ülke ya da ülkelere muhtaç olmadan kendi kendine yetebilmesi, vatandaşlarının daha huzurlu olabilmesi anlamına gelmektedir.  Bu da doğrudan cari açığın çok az olması ya da hiç olmaması ile ilgilidir.

Cari açık nedir sorusuna genel olarak cevap verdikten sonra biraz da cari açık nasıl hesaplanır ondan bahsedelim. Bir ülkenin cari denge ve sermaye hesapları o ülkenin diğer ülkenin diğer ülkelerle olan ekonomik ilişkilerini gözler önüne serer. Buna ödemeler dengesi de denilmektedir. Ödemeler dengesi ise mal dengesi, hizmetler dengesi, yatırım gelirleri dengesi ve cari transferler olmak üzere 4 ana husustan meydana gelmektedir. Cari denge ise bu bahsedilen 4 ana hususun toplamına göre hesaplanmaktadır. Yani;

Benzer içerikler:  İş Bankası EFT Saatleri

Cari Denge = ( Mal Dengesi + Hizmetler Dengesi + Yatırım Gelirleri Dengesi + Cari Transferler) olarak hesaplanır.

Bu formül ile cari açık hesaplaması yapılabilir. Eğer sonuç negatif çıakrsa cari açık var demektir. Eğer sonuç pozitif çıkarsa cari açık yok anlamına gelir.


Bir önceki yazımız olan Bankacı Maaşları 2017 başlıklı makalemizde 2016 Bankacı Maaşları Ne Kadar?, 2017 Babkacı maaşları ne kadar? ve 2017 Bankacı maaşları ne kadar? hakkında bilgiler verilmektedir.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ