Büyük Veriyi İşe Dönüştürmenin Yolları


Büyük Veri Nedir?

Bilgi toplumunun bir gereği olarak büyük veriyi işe dönüştürmenin yolları konusunda daha fazla çaba sarf etmek gerekir. Çünkü bilgi toplumu olmanın bir sonucu olarak artık hemen herkesin sahip olduğu cep telefonu, tablet gibi akıllı teknoloji ürünleri bilgi teknolojilerine de büyük yön vermeye devam etmektedir. Tabi ki bu durum da büyük veri ile açıklanmaktadır. Peki her ne kadar farkında olmasak da hayatımızı ören bu büyük veri nedir? Konumuzun daha anlaşılır olmasını sağlamak açısından büyük verinin ne anlama geldiğini açıklamak gerekecektir.

 

Büyük veri, ağ günlükleri, blog, fotoğraf, video, log dosyaları ve toplumsal medya paylaşımları gibi farklı kaynaklardan derlenen bütün verilerin anlamlı ve işlenmeye hazır bir hale dönüştürülmesidir. Özellikle ilişkisel veri tabanlarında bulunan yapısal verilerin dışında kalan ve son zamanlara kadar pek kullanılmayan ve yapısal olmayan veri yığınlarıdır. Daha teknik bir tabirle açıklama yapacak olursak büyük veri, internet istatistikleri, sosyal medya yayınları, web sunucu loğları, blog ve mikrobloglar, iklim algılayıcısı ve bunun benzeri sensörlerden aktarılan bilgiler ile GSM operatörlerinden alınan arama kayıtlarının tamamıdır.

 

Büyük Veri İşleme

Tüm bu bilgilerden sonra büyük veriyi işe dönüştürmenin yolları nelerdir sorusu büyük önem kazanmaktadır. Büyük veri platformunun oluşturulması aşamasında beş önemli bileşen bulunmaktadır. Bunlar çeşitlilik, değer, doğrulama, hız ve veri büyüklüğüdür. Bütün bu bileşenlerin kullanılması ile büyük veriler işlenebilir hale gelebilmektedir. Bu da karşımıza muazzam bir iş sahası açmaktadır. Çünkü genel kabule göre işlenemez sanılan atık veriler aslında planlı bir şekilde işlendiği takdirde karşımıza anlamlı verilerin getirilebilmesi de mümkün olabiliyor.

 

Büyük veriyi işe dönüştürmenin yolları konusunda özellikle kamu kurumları, hastaneler, internet ortamındaki üretici ve tüketiciler, bankalar, enerji firmaları ve ilaç sektöründe oldukça geniş bir açılım yapılabilmesi mümkün gözükmektedir. Bu sistemlerdeki verilerin işlenmesi yatırımcılar açısından büyük bir fırsat sunmaktadır. Özellikle yatırımcılar, teknoloji girişimcileri, medya ve danışmanlık firmaları bu konuda çalışmalara hız vermişlerdir. Bulut sistemleri aslında bu durumu çok iyi özetleyebilir. Böylece bu konuda sunulan çözümlerin maliyeti azalarak genele yayılabilecektir.

Benzer içerikler:  Dolar Neden Sürekli Yükseliyor?

Bir önceki yazımız olan Başarılı İş Fikirleri Bulmanın Yolları başlıklı makalemizde girişimci, girişimcilik ve hedef kitle hakkında bilgiler verilmektedir.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ