Borsayı En Çok Etkileyen Haberler Nelerdir?


Son yıllarda bir çok yatırımcının tercih ettiği yatırım yöntemlerinden birisi olan borsa çok kırılgan bir yapıya sahip olup, özellikle de zayıf ekonomilerdeki ülkelerde çok daha fazla ve çok daha çabuk etkilenmektedir. Bu yazımızda borsa üzerine biraz konuşacak ve borsayı en çok etkileyen haberler nelerdir bu konuda sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Borsayı etkileyen faktörler nelerdir genel olarak incelediğimizde; doğal afetler, büyük grevler, isyanlar, savaş ve seferberlik halleri, terörizm ve haberler gibi konuların borsayı en çok etkilediğini görmekteyiz.

Saydığımız bu faktörlerle ilgili örnekler verecek olursak; 1999 yılında ülkemizde yaşanan 17 Ağustos depremi sonrası Borsa % 10, 3 düşüş yaşamıştır. Bu düşüş borsa tarihinin en keskin düşüşüdür. Borsadaki bu kadar olumsuz etki yaşanmasına rağmen bu çimento sektöründe olumlu bir hava yaratmıştır. Yakın zamanda yaşadığımız toplumsal olaylardan belki de en büyüğü olan Gezi Parkı olaylarında da Borsa İstanbul yaklaşık %10 düşüş yaşamıştır.

Asıl konumuz olan Borsayı en çok etkileyen haberler konusunda da ayrıntıya girelim. Bilindiği üzere borsada bize kâr ettiren durum; piyasadaki havayı alarak bu yönde yatırım yapmaktır. Yani yükselmesini beklediğimiz hisseleri düşük fiyattan satın alarak yüksek fiyata satmaktır. Bunun için de sürekli piyasayı takip etmeli ve haberdar olmamız gerekir. İşte borsada haberlerin önemi de burada başlamaktadır.

Örneğin; siyasi olarak alınacak bir kararla ya da alınması muhtemel hatta hatta üzerine tartışılan bir kararla ilgili olarak medyada yayınlanacak haberler borsayı haberin niteliğine göre olumlu ya da olumsuz etkileyebilecektir. Bu haberlerin sadece yerel ya da ulusal olması değil aynı zamanda uluslar arası haberler de borsayı etkileyebilmektedir. Hatta belki de daha fazla bile etkileyebilecektir. Bir örnek vermek gerekirse; Amerika Merkez Bankası (FED) kararları herkesin merakla beklediği ve piyasayı geren haberlerdendir. Bunun yanı sıra satın alma haberleri, işsizlik oranlarına ilişkin haberleri, sanayi üretiminin arttığına ya da azaldığına ilişkin haberler, ticaret açıklarına ilişkin haberler, ithalat – ihracat oranlarına ilişkin haberler, tüketici güven endeksinin açıklanmasına ilişkin haberler borsayı etkilemektedir.

Benzer içerikler:  Kredi Nasıl Çekilir?

Bir önceki yazımız olan Bankacı Maaşları 2017 başlıklı makalemizde 2016 Bankacı Maaşları Ne Kadar?, 2017 Babkacı maaşları ne kadar? ve 2017 Bankacı maaşları ne kadar? hakkında bilgiler verilmektedir.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ