Bonoda Şekil Şartları Nelerdir?


Bono, piyasalarda senet olarak bilinir ve ekonomi alanında kredi vasıtası, ödeme, ispat ve teminat aracı olarak kullanılmaktadır. Mecburi şekilde şartları olan bonoda bu koşulların neler olduğuna bir göz atalım.

Bonoda Şekil Şartları Nelerdir?

Bonoda şekil şartları  Türk Ticaret Kanunu’na göre aşağıda yer alan maddeler halinde belirtilmiştir.

Bonoda Şekil Şartları:

  1. Bono veya Emre Muharrer Senet Kelimesi:  Senet metninde bono ya da emre yazılı anlamına gelen emre muharrer senet ibarelerinin yazılı olması gerekmektedir. Eğer senet Türkçe yazılmış işe bu şekilde olmalıdır. Fakat başka bir dilde yazılmış ise o dildeki bono karşılığı ne ise mutlaka o kelime veya kelime grubunun yazılı olması gerekmektedir.
  2. Kayıtsız Şartsız Bir Bedel Ödeme Vaadi: Bonolar ödeme yapılacağına dair bir vaat niteliğindedir. Bu vaatte belli bir tutar olmalıdır ve herhangi bir şart koşmamalıdır. Eğer bonoda şart içeren yazılar yer alırsa bu durumda kıymetli evrak olarak değerlendirilmez. Bu durumda yazılı bir belge niteliğinde olur.
  3. Vade: Bonoda ödeme yapılacağı tarih yazılı ise buna vade denir. Eğer vade yok ise görüldüğünde ödenmesi gerekmektedir. Vadenin yazılması veya yazılmaması bononun niteliğini değiştirmez.
  4. Kime Ya da Kimin Emrine Ödenecekse O Kişinin İsim ve Soy İsim Bilgileri: Bonoda kimin adına ya da kimin emrine olduğuna dair lehdar olarak bilinen isim ve soy isim bilgileri olmalıdır. Eğer lehdar tüzel bir kişi ise unvanı yazmalıdır. Eğer lehdara dair bir kayıt yoksa ticari senet olma özelliğini kaybedecektir. Unvanlar kısaltılarak da olmasa mutlaka yazılmalıdır.
  5. Ödeme Yeri: Bonoda ödeme yeri yer almalıdır. Eğer ödeme yeri yoksa düzenlenme yeri ödeme yeri olarak kabul edilir.
  6. Senedin Düzenlendiği Gün ve Yer: Bonoda düzenlenme yeri açık olarak yer almalıdır. Eğer böyle bir şey yapılmamışsa düzenlenme yeri olarak düzenleyenin isminin yanında yazan yer düzenlenme yeri olarak kabul edilir. Yine bonoda düzenlendiği tarihi gösteren gün bilgisi olmalıdır. Eğer tarihe dair bir ibare yoksa kambiyo senedi özelliğini yitirir ve sadece adi senet olarak değerlendirilir.
  7. Senedi Düzenleyenin İmzası: Bonoyu düzenleyen kimse ile ödeyecek kimse aynı kişidir. Bonodaki imza damga pulunun üzerine veya açığına bir yere atılmalıdır. Eğer imza bulunmuyorsa bono hükmü geçerli olmayacaktır.
Benzer içerikler:  Çalışan Hesap Nedir, Ne İşe Yarar?

Bir önceki yazımız olan Bankacı Maaşları 2017 başlıklı makalemizde 2016 Bankacı Maaşları Ne Kadar?, 2017 Babkacı maaşları ne kadar? ve 2017 Bankacı maaşları ne kadar? hakkında bilgiler verilmektedir.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ