Bankacı Nasıl Olunur?


İş Arama ve Bankacılık Sektörü

Bu yazımızda bankacı nasıl olunur sorusunun cevabını arayacağız. Ancak öncelikle yıllarca okul okuyup herhangi bir işte çalışmamış ve bu konuda birçok kuruma iş başvurusu yapmış gençlerin bilgilenmesi ve bilinçli bir şekilde iş başvurusu yapması adına böyle bir yazı hazırlama gereği duyduk. Bilindiği gibi ülkemizde insanlar mezuniyet durumlarına göre bir işe yerleşip çalışmaya başlamaktadırlar. Bunda diplomanın ve özellikle Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın (KPSS) etkisi oldukça yüksektir. Bu aşamalardan geçen öğrenciler artık bir işe başvurup hayalini kurdukları iş hayatına geçiş yapacaklardır.

Kimler Bankacı Olabilir?

Lise, önlisans ve lisans mezunlarının merak ettiği sorulardan biridir bankacı nasıl olunur sorusu. Bu üç kısım mezuniyet alanından liselerin bankacı olması oldukça zordur. Ancak bu duruma bazı çözümler bulunabilir. Örneğin bankalar tarafından açılan sınavlara girip bankacı olmayı deneyebilirsiniz. Bu seçenek çok zor olsa da denemede yarar var. Lise mezunları için bir diğer yol Sermaye Piyasası Kurulunca verilen SPK Lisansı’nı almak olacaktır. Kimi bankalar kişilerin mezuniyetinden çok bu belgeye sahip kişileri işe alabilmektedirler. Bu da olumsuz olursa bankaya direk satış elemanı ya da güvenlik görevlisi olarak başlayıp zamanla kendinizi gösterip üst görevlere geçebilme olanağınız olabilir.

Önlisans ve lisans mezunları için ise durum biraz daha farklıdır. Yukarıdaki lise mezunları için geçerli şartlar önlisans ve lisans mezunları için de geçerli olup ayrıca ilgili yüksekokul ya da fakültelerin bankacılık veya sigortacılık bölümünü bitirmek bankacı olabilmek için artı bir avantajdır. Aynı zamanda genel olarak işletme ve iktisat bölümleri bankacı olabilse de bazen bankalar bütün 4 yıllıkları işe alım başvurularına kabul edebilmektedir. Bankacı nasıl olunur sorusunu cevapladığımız bu yazımızla birlikte siz de gerekli adımları atıp kısa yoldan bankacı olabilirsiniz.

Benzer içerikler:  Kredi Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Bir önceki yazımız olan Araba Kredisi Veren Bankalar başlıklı makalemizde araba kredisi, kolay taşıt kredisi ve taşıt kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ