Akıllı Kimlik Kartı Nedir ve Özellikleri Nelerdir?


Sevgili okurlarımız, ceplerinizdeki kimlik kartları ve bazı diğer kartlara veda etmeye hazır mısınız? Yakın bir zamanda pilot uygulamaları başlayan yeni akıllı kimlik kartları için yavaş yavaş sona geliniyor. Kısa bir süre sonra artık hepimiz akıllı kimlik kartı kullanmaya başlayacağız. Peki, akıllı kimlik kartı nedir ve özellikleri nelerdir? Bu sorunun detaylı cevabına birlikte bir göz atalım.

Akıllı Kimlik Kartı Nedir?

Akıllı kimlik kartı tamamı yerli imkanlar dahilinde TUBİTAK tarafından geliştirilen ve üst düzey güvenlik önlemleri olan bir karttır. Fiziki olarak hologram, mor ötesi, meneviş, gökkuşağı baskı ve mikro yazı yöntemleri ile hazırlanan akıllı kimlik kartlarında bir de kişisel verilerin saklandığı çip bulunuyor. Kriptolu bir şekilde saklanan bu veriler, kimlik kartlarının kaybolması halinde başkaları tarafından kullanılamıyor. Akıllı kimlik kartları sadece bir nüfus cüzdanı olarak değil,  aynı zamanda pasaport, ehliyet, e-devlet uygulamaları için kimlik doğrulama, SSK karnesi, birçok bakanlık için kullanılan uygulamalara erişim, belediyelerce kullanılan ulaşım kartı gibi daha pek çok amaca yönelik kullanılabilecek. Tek kart ile mümkün olduğu kadar çok amaca hizmet etmek mantığıyla üretilecek akıllı kimlik kartı özellikleri genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

Akıllı Kimlik Kartı Özellikleri

  • Akılları kartların içerisinde kişiselleştirilmesi ve güvenliğinin arttırılması amacıyla parmak izi, avuç içi ve damar izi tanımlamaları yapılacaktır.
  • İçerisinde yer alan 1 GB kapasitesindeki çipte yer alan bilgiler, kullanılmak istenen hizmete göre farklı güvenlik kontrollerinden süzülecektir.
  • Akıllı kimlik kartına yüklenecek olan sertifikalar sayesinde şifrenin yanı sıra parmak izi gibi üst düzel güvenlik önlemleri rahatlıkla kullanılabilecek.
  • Akıllı kimlik kart, kaybolması veya çalınması durumunda art niyetli kullanılamaması için bloke ettirilebilecek.
  • Kişisel bilgiler güvenli bir şekilde çipe yazılabilecek.
  • E-devlet hizmetlerinden ve diğer bakanlık uygulamalarında kolaylıkla kullanılabilecek.
  • İlk olarak sağlık sektöründe aktif kullanıma geçilecek.
  • E-imza olarak kullanılabilecek.
Benzer içerikler:  Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

Akıllı kimlik kartı kullanmak, bazı kişiler tarafından özel hayatın ihlali ve güvensizliği gibi sebeplerden ötürü pek sağlıklı bulunmamaktadır. Fakat alınan güvenlik önlemleri ve hayatı kolaylaştıracak birçok özellikleri sayesinde akıllı kart kullanımına sıcak bakanların sayısı da bir hayli fazla.


Bir önceki yazımız olan Bankacı Maaşları 2017 başlıklı makalemizde 2016 Bankacı Maaşları Ne Kadar?, 2017 Babkacı maaşları ne kadar? ve 2017 Bankacı maaşları ne kadar? hakkında bilgiler verilmektedir.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ